15 February 2020

Stávkovanie pred voľbami

Už platí moratórium na prieskumy, ale stávkovať na výsledky volieb sa paradoxne stále dá. Podľa Efficient-market hypothesis (EMH) by finančné trhy mali reflektovať všetky dostupné informácie. Stávkovanie je tiež finančný trh, čiže v stávkových kurzoch sú už započítané výsledky volebných prieskumov, ale aj ďalšie informácie z “ulice”. Neviem, ako veľmi sa slovenské stávkové spoločnosti približujú ideálu EMH[1], ale predvolebné udalosti určite ešte zahýbu kurzami. Stávkové kurzy sú tak čiastočnou náhradou za chýbajúce prieskumy v posledných 14 dňoch. Ja ich budem brať určite do úvahy pri rozhodovaní, komu dám hlas.

Kurzy tesne pred začiatkom moratória na prieskumy

Zároveň sa dá stávkovanie použiť na emocionálne hedžovanie. Stavil som si na to, že SNS sa dostane do parlamentu, lebo si to neželám.
  1. Ak sa SNS nedostane do parlamentu, znamená to oveľa menšiu šancu pre zlý vládny variant, čo vynahrádza stratené peniaze.
  2. Ak sa SNS dostane do parlamentu, asi bude zlá vláda, ale aspoň som vyhral peniaze. Preto to nazývam emocionálny hedž.
V prípade výhry za polovicu kúpim uhlíkové kredity cez carbonfund.org a za druhú polovicu prispejem jednej slovenskej politickej neziskovke. Napríklad slovensko.digital, ale môžete dať aj iné návrhy.



[1] Slovensko je malá krajina a tak sa volebnými kurzami dá manipulovať pomerne ľahko a ešte ľahšie v lokálnych voľbách. Takto o župných voľbách v Banskej Bystrici písalo sme.sk:
Samozrejme, sú aj situácie, keď preváži stávkovanie srdcom. Napríklad pred poslednými župnými voľbami, kde bol Ján Lunter jasným favoritom so širokou podporou, fanúšikovia Mariana Kotlebu sa na sociálnych sieťach hecovali stávkovaním na Kotlebu a dokonca z neho na chvíľu urobili (kurzového) favorita.